Jak zwiększyć wydajność komputera? - informacje podstawowe

Jak zwiększyć wydajność komputera? - informacje podstawowe

Komputer, jak każde urządzenie, z czasem zaczyna być coraz mniej wydajny. Zużycie części, obniżająca się sprawność systemu, a także coraz większe wymagania sprzętowe w nowych programach i grach sprawiają, że zaczynamy szukać sposobów na polepszenie pracy naszego komputera.

Grupą osób, które najczęściej sięgają po metody zwiększania wydajności komputera, są oczywiście miłośnicy gier. Na ogół wygląda to w ten sposób – kupujemy nowy komputer, zadowoleni, że jego parametry potrafią udźwignąć nawet najnowsze, najbardziej zaawansowane gry. Niestety, z czasem pojawiają się jeszcze nowsze i jeszcze bardziej zaawansowane, a nasz komputer przestaje sobie z nimi radzić. Zaczynamy wtedy zastanawiać się nad podkręceniem komputera. Zwiększenie częstotliwości pracy procesora czy karty graficznej musi być jednak przeprowadzone bezpiecznie i tylko po wcześniejszym przeprowadzeniu diagnostyki. Lepiej oddać to zadanie osobie, która rzeczywiście zna się na rzeczy. Nie zawsze jednak podkręcanie podzespołów jest najlepszym rozwiązaniem. Podczas normalnego użytkowania, jeśli zauważymy obniżenie wydajności pracy komputera, na przykład spowolnione reagowanie, wystarczy wykonać kilka prostych czynności „porządkowych”, do których wystarczą specjalne aplikacje i narzędzia.

Zanim jednak przystąpimy do instalowania programów, zróbmy porządek ręcznie. Sprawdźmy zawartość naszych dysków twardych, usuńmy nadmiar plików (czasem zmniejszenie wydajności komputera jest spowodowane nadmierną ilością danych), odinstalujmy nieużywane programy, wyłączmy większość programów uruchamiających się razem ze startem systemu. Kolejny krok to instalacja dobrego programu do usuwania niepotrzebnych plików oraz defragmentator dysków. Można też skorzystać z dostępnych na poziomie systemu narzędzi, w tym właśnie defragmentatora dysków oraz oczyszczania dysków, które znajdziemy w menu dostępnym po kliknięciu prawym przyciskiem na dany dysk twardy.comments powered by Disqus