Awaria laptopa – kiedy naprawiać, a kiedy kupować nowy sprzęt?

Awaria laptopa – kiedy naprawiać, a kiedy kupować nowy sprzęt?

W dzisiejszych czasach zdecydowanie zbyt wielu konsumentów lekką ręką pozbywa się laptopa, by z powodu byle jakiej usterki wymienić go na nowszy model. Zdarzają się jednak okoliczności, w których naprawa laptopa nie ma najmniejszego sensu.

Naprawa laptopa rzadko kiedy kosztuje mniej niż paręset złotych. W zależności od klasy i wydajności sprzętu ponoszenie takiego wydatku może być sensowne lub nie. Kiedy walczyć o swój komputer, a kiedy pożegnać się z nim i postawić na nowy sprzęt?

 

Nie wyrzucaj – oddaj do naprawy

Ekran zgasł, coś się przegrzało, wyrwało złącze ładowania? Wygląda groźnie, jesteśmy załamani, ale to jeszcze nie powód, żeby cisnąć laptopem w kąt i pędem biec po nowy. Większość serwisów komputerowych jest w stanie dość szybko ocenić, co dokładnie dolega naszemu sprzętowi i czy jego naprawa się opłaca (oraz ile będzie kosztować). W dobrych punktach wszystkie te informacje możemy uzyskać jeszcze podczas rozmowy telefonicznej. Najczęstsze usterki laptopów dotyczą ekranów, a więc problemów z matrycą, pękniętych czy wyrwanych elementów, wynikają z zalania lub przegrzania. Serwisanci zwykle bez większych problemów poradzą sobie z uszkodzeniami tego typu i na pewno odradzą zakup nowego komputera, zwłaszcza jeśli obecny sprzęt jest niestary i całkiem nieźle sobie radzi.

 

Kiedy nie opłaca się naprawiać komputera?

Niekiedy uszkodzenia są tak poważne i rozległe, że naprawa może kosztować tyle samo, co nowy laptop. Jeśli jednak wciąż jest możliwa, a my bardzo lubimy swój sprzęt, być może warto się na nią zdecydować. Problem z naprawą lub jej opłacalnością może pojawić się np. wówczas, gdy laptop został mocno zalany cieczą, jest dość stary (korzystamy z niego dłużej niż 7-8 lat) lub ma tyle pomniejszych uszkodzeń, że serwisant nie będzie w stanie złożyć go z powrotem, nawet jeżeli uda mi się usunąć główną usterkę. Problematyczne są również mało popularne laptopy, do których trudno znaleźć części zamienne lub są one bardzo drogie.

 comments powered by Disqus