Jak otworzyć własny kantor internetowy?

Jak otworzyć własny kantor internetowy?

Szukasz ciekawego, dochodowego pomysłu na biznes? Kantory internetowe od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością.

Ponieważ ich działalność nie jest prawnie uregulowana, e-kantor może założyć każdy. Dowiedz się, jak zacząć zarabiać na wymianie walut.

 

Wymiana walut w sieci to nie działalność kantorowa

Działalność kantorowa polega na wymianie walut w stacjonarnie działającym punkcie (lokalu). Sprzedaż i zakup środków pieniężnych w różnych walutach przez internet nie jest uznawana za działalność kantorową, dlatego też właściciele e-kantorów nie muszą spełniać rygorystycznych warunków stawianych właścicielom kantorów stacjonarnych.

Mimo że każdy może założyć internetowy kantor, dolary, euro czy franki szwajcarskie muszą być sprzedawane i nabywane w bezpiecznych warunkach. Szczególne znaczenie mają zabezpieczenia technologiczne. Większość kantorów online wdraża rozwiązania stosowane przez banki (certyfikat SSL, logowanie do konta, potwierdzenie transakcji kodem SMS). Zabezpieczenia są niezwykle istotne dla każdego użytkownika, który wpłaca swoje środki, aby zakupić inną walutę.

 

Forma prowadzenia działalności gospodarczej i bezpieczeństwo środków klientów

Jeżeli myślisz o otwarciu kantoru internetowego, wystarczy, że założysz działalność gospodarczą. Do wyboru masz kilka form prowadzenia działalności gospodarczej – możesz zarejestrować:

  • jednoosobową działalność gospodarczą w CEiDG,
  • spółkę (np. z ograniczoną odpowiedzialnością) w KRS.

 

Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej należy do Ciebie, ale przy podejmowaniu decyzji warto mieć na uwadze odpowiedzialność za zobowiązania firmy (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przedsiębiorca odpowiada całym swoim majątkiem).

Wymiana walut przez internet wiąże się z koniecznością odpowiedniego zabezpieczenia transakcji. Nie obejdzie się zatem bez inwestycji w nowoczesną technologię. Wiarygodność prowadzonego przez Ciebie kantoru internetowego może zwiększyć m. in. wpis do rejestru prowadzonego przez KNF, na podstawie którego Twój kantor będzie świadczył usługi płatnicze jako krajowa instytucja płatnicza (KIP). W Polsce tylko kilka kantorów internetowych ma status KIP.comments powered by Disqus