Strzelanki: gra na padzie

Strzelanki: gra na padzie

Czy strzelanki są gatunkiem przeznaczonym wyłącznie na pecety? Czy da się w nie grać na konsolowych gamepadach? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Wielu użytkowników komputerów przenośnych i stacjonarnych nie wyobraża sobie gry w jakąkolwiek strzelankę bez myszy i klawiatury. Tymczasem już od wielu lat strzelanki są najpopularniejszym gatunkiem konsolowych gier wideo. Czy na gamepadzie rzeczywiście gra się gorzej?

 

Strzelanki na konsole

Strzelanki są specyficznym gatunkiem gier: to, co się dzieje w wirtualnym świecie, widziane jest z perspektywy sterowanej przez gracza postaci. Istotna jest tu zatem możliwość rozglądania się. Z tego względu przyjęło się uważać mysz za najlepsze urządzenie, które pozwala sprawnie kierować postacią. Przynajmniej w środowisku „pecetowców”. Jak się jednak okazuje, w strzelanki można grać również gamepadem. Mit dotyczący niższości gamepadów oparty jest na ich przebrzmiałej przeszłości – jeszcze w latach 90 nie były one tak zaawansowane technologicznie, jak teraz. Wtedy rzeczywiście granie w strzelanki gamepadem mogło stanowić nie lada trudność. Jednak obecnie dostępne w sprzedaży kontrolery są urządzeniami znacznie bardziej udoskonalonymi.

 

Gamepady: czy nadają się do strzelanek?

Jak już powyżej wspomnieliśmy, dawniej gamepady były urządzeniami dość topornymi: nie zapewniały użytkownikowi należytej wygody, miały kanciaste kształty i pozbawione były dwóch analogowych gałek, które usprawniają grę. Trudno było grać w strzelanki przy użyciu takich kontrolerów. Aby rozejrzeć się na boki, należało przytrzymać dodatkowy przycisk. Znacznie utrudniało to rozgrywkę. Dopiero później na półki sklepowe trafiły gamepady z gałką służącą do poruszania obrazem. Dzisiejsze kontrolery są wygodne, mają dodatkowe funkcje i pozwalają precyzyjnie poruszać się sterowaną postacią. Poza tym liczne strzelanki tworzone są z myślą o użytkownikach gamepadów, np. kontroler Xboxa 360 ma dwa spusty, dzięki którym wirtualna rozgrywka jest jeszcze bardziej wciągająca.

 

Mamy nadzieję, że powyższe argumenty przekonały sceptycznie nastawionych pecetowców do tego, że kontrolery nadają się do shooterów wcale nie mniej niż mysz komputerowa. Dzięki swojej ergonomicznej budowie, gałkom analogowym oraz dodatkowym funkcjom pozwalają zaznać naprawdę mocnych wrażeń podczas gry.

 comments powered by Disqus