Zalety i wady nauki przez internet

14:12 19/04/2018
Zalety i wady nauki przez internet

Ucząc się języków obcych chętnie sięgamy po rozwiązania ułatwiające opanowanie gramatyki lub wspomagające poszerzenie zasobu słownictwa. Jednym z narzędzi, które cieszy się ogromną popularnością jest bez wątpienia internet oraz dostępne za jego pośrednictwem blogi, kursy czy aplikacje.

Uczenie się przez internet ma jednak zarówno zalety, jak i wady. Warto zadbać o wybór odpowiednich narzędzi, czyli zapewniających jak najbardziej efektywną naukę.

 

Duża elastyczność

Podstawową zaletą nauki języka przez internet jest wygoda. Dzięki kursom on-line nie musimy wcześniej rezerwować sobie czasu danego dnia w tygodniu - możemy uczyć się wtedy, kiedy chcemy. Rano, wieczorem, w trakcie weekendu a nawet podczas podróży do pracy. To idealne rozwiązanie dla osób zapracowanych, którym ciężko wygospodarować czas na regularne lekcje w szkołach językowych.

 

Materiały do nauki dostępne w każdym miejscu

Kolejna zaletą internetowych kursów jest niewątpliwie dowolność wyboru miejsca do nauki. Ponadto nie musimy zabierać ze sobą książek, słowników, zeszytów oraz innych materiałów naukowych. Wszystko czego potrzebujemy to jedynie dostęp do internetu.

 

Nauka samodzielności i samodyscypliny

Uczenie się języków przez internet może okazać się dobrym treningiem dla dyscypliny. Sami bowiem musimy wykonywać określone w kursach online zadania oraz sprawdzać prawidłowość swoich działań. Sprzyja to skupieniu oraz lepszemu przyswajaniu treści, których się uczymy.

Co więcej - nie mamy odgórnie zaplanowanego rozkładu zajęć, przez co sami musimy znaleźć czas na naukę i przestrzegać ustalonych terminów. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na naszą obowiązkowość, ale również pozwala podsycać w sobie motywację do nauki.

 

Brak możliwości praktycznego stosowania języka

Nie jest to oczywiście reguła, niemniej jednak większość kursów i aplikacji dostępnych w internecie uczy nas jedynie słownictwa, gramatyki i ortografii. Rzadziej możemy spotkać się z możliwością praktycznego zastosowania opanowanych przez nas umiejętności. Co prawda możemy odtworzyć w formie audio prawidłową wymowę uczonych się przez nas słów, ale nie wykorzystujemy ich w rozmowie z nauczycielem, jak ma to miejsce podczas tradycyjnych zajęć. Właśnie dlatego uczenie się przez internet nie jest dobrym rozwiązaniem dla osób nieśmiałych, ponieważ w ten sposób nie przełamią blokady przed rozmową w obcym języku.

 

Brak możliwości skonsultowania problematycznych zagadnień

Ucząc się przez internet niestety jesteśmy dość samotni. Nie mamy znajomych z kursu, trudniej jest nam omówić problematyczne kwestie czy poćwiczyć w praktyce poszczególne zagadnienia. Tymczasem takie współdziałanie często przynosi najlepsze efekty. Na szczęście, internet daje nam możliwość skorzystania z grup dyskusyjnych czy wideoczatów, które mogą stać się alternatywą dla tradycyjnego, wspólnego uczenia się.

 

Podsumowując, wykorzystywanie internetu w nauce języków obcych jest dobrym pomysłem, który sprawia, że nauka staje się przyjemniejsza i bardziej efektywna. Musimy jednak mieć świadomość, że nie jest to sposób pozbawiony wszelkich wad. Dlatego też wybierając metody nauki online warto postawić na dobre, odpowiednio przygotowane kursy, które dostarczą nam wiedzy na wysokim poziomie. Oto przykłady takich kursów od ESKK – każdy, kto chce uczyć się języków obcych przez internet z pewnością znajdzie coś dla siebie.

 comments powered by Disqus