Gramofon dla DJ-a - jaki sprzęt wybrać?

Gramofon dla DJ-a - jaki sprzęt wybrać?

Gramofon jest dla osób kochających piękny, analogowy dźwięk, wydobywający się z tego klasycznego sprzętu. Dawniej gramofony były używane jako zwykłe odtwarzacze muzyki w domowym zaciszu, dzisiaj to jeden z podstawowych elementów DJ-skiej konsolety. Podpowiadamy, jaki gramofon wybrać.

Gramofon – co to jest?

Gramofon jest urządzeniem służącym do odtwarzania dźwięku zapisanego na płytach gramofonowych. Nośnikiem informacji, czyli ścieżki audio, jest płyta winylowa. Gramofon przy pomocy igły penetruje wyżłobienia na płycie, następnie wpada ona w drgania, które przetwarzane są na dźwięk. Gramofony dzielimy na 3 typy – manualne, półautomatyczne oraz automatyczne.

W gramofonie manualnym wszystkie czynności związane z odtwarzaniem muszą zostać wykonane przez fizyczną osobę. Proces ten polega na tym, że jeżeli chcemy rozpocząć odtwarzanie, to musimy ręcznie przesunąć ramię, tak aby igła znalazła się w odpowiednim miejscu. Analogicznie – jeżeli chcemy zatrzymać odtwarzanie, to należy zdjąć ramię z igłą z płyty winylowej. Silnik powinien wyłączyć się tuż po zdjęciu igły.

W modelach półautomatycznych zamontowany jest mechanizm, który pozwala na automatyczne wyłączenie silnika, podnoszenie ramienia, a następnie wyłączenie silnika albo podniesienie ramienia, przeniesienie go z powrotem na stopkę, opuszczenie ramienia i wyłączenie silnika.

Gramofony automatyczne nie różnią się niczym innym od poprzednich modeli, jak tylko tym, że potrafią bez naszej ingerencji zacząć odtwarzać płytę.

 

Gramofon dla początkującego DJ-a

Pierwszą rzeczą, nad jaką powinien zastanowić się amator, jest ilość pieniędzy, które chce przeznaczyć na zakup gramofonu. Do wyboru mamy używany oraz nowy sprzęt. Kupno starego i używanego gramofonu wydawać by się mogło pomysłem dobrym, tak jednak nie jest. Gramofon to dość delikatne urządzenie, które z upływem czasu mocno się zużywa. Wkładkę oraz pasek napędowy łatwo jest wymienić na nowy, jednakże w przypadku bardzo zajechanego silnika lub ramienia może się okazać, że sprzęt w ogóle nie nadaje się do użytku. Z tego powodu o wiele bardziej bezpiecznym pomysłem jest zakup nowego gramofonu ze sklepu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że gramofon już po wypakowaniu i podłączeniu będzie idealnie grał. Osoby początkujące powinny z pewnością zakupić gotowy zestaw, zawierający wszystkie niezbędne komponenty. Nie posiadając profesjonalnej wiedzy na temat sprzętu, ciężko jest skonstruować wszystko samemu od podstaw. Takie rozwiązanie pozwala na rozpoczęcie pracy z gramofonem już od momentu rozpakowania go z paczki.

Najlepszym gramofonem dla amatorów jest zdecydowanie Pioneer PLX-500-K. Pozwala on na dobre zapoznanie się z obsługą sprzętu, gwarantując tym samym niesamowitą jakość odtwarzanego dźwięku.

 

Gramofon dla profesjonalnego DJ-a

Zawodowi DJ-e potrzebują najwyższej jakości wykonania oraz dźwięku, który odtwarzany będzie przez profesjonalny gramofon. Sprzętem godnym polecenia jest zdecydowanie produkt wcześniej wspomnianej firmy Pioneer. Mowa dokładnie o modelu PLX-1000. Znana wszystkim DJ-om na świecie marka z okazji swojego 20-lecia na rynku DJ-skim wyprodukowała istny majstersztyk. PLX-1000 to sprzęt, który powinien znaleźć się na konsolecie każdego DJ-a. Oferuje on najlepsze rozwiązania technologiczne. Niesamowite doznania podczas odtwarzania muzyki z winylów gwarantowane.

 

Dlaczego Pioneer PLX?

Pioneer od ponad dwudziestu lat tworzy sprzęt specjalnie dla rynku DJ-skiego. W tym celu powstał specjalny pododdział nazwany Pioneer DJ. Marka zajmuje się tworzeniem odtwarzaczy CD, gramofonów, słuchawek, mikserów, efektorów oraz kolumn.

Gramofon Pioneer PLX nadaje się idealnie zarówno dla amatora, jak i profesjonalisty. Modele PLX-500 oraz PLX-1000 to prawdziwy wyczyn technologiczny. Każdy, kto pozna możliwości tego sprzętu, z pewnością zakocha się w marce Pioneer.

 

 comments powered by Disqus