Jaki sprzęt wybrać do produkcji muzyki?

Jaki sprzęt wybrać do produkcji muzyki?

Produkcja muzyki to bardzo ciekawe i rozwijające hobby. By móc tworzyć własne, unikalne brzmienia, niezbędny jest do tego sprzęt, który umożliwi nam stworzenie utworu oraz jego profesjonalną edycję. W poniższym artykule przedstawiamy listę niezbędnych urządzeń potrzebnych do produkcji muzyki.

Porady dla amatorów

Tworzenie muzyki wymaga postawienia się w roli muzyka, producenta oraz realizatora. Na początku kariery wszystko może wydawać się trudne. Zanim poczujemy się komfortowo z obsługiwanym przez nas sprzętem, może minąć bardzo wiele godzin. Nie powinna to być jednak przeszkoda, z którą sobie nie poradzimy. Produkcja muzyki to bardzo rozwojowe hobby, ale też przede wszystkim – dochodowe.

 

Mikser dla DJ-a

Mikser jest sprzętem, który służy do miksowania, czyli łączenia ze sobą kilku źródeł dźwięku. Miksery najczęściej różnią się od siebie ilością kanałów. Do każdego kanału można podłączyć kilka źródeł dźwięku. Osoby początkujące powinny wybrać mikser 2-kanałowy. Z początku wystarczy to, by zapoznać się z obsługą tego sprzętu. Profesjonaliści najczęściej decydują się na miksery 4-kanałowe, ponieważ daje im to większe możliwości miksowania.

 

Słuchawki dla DJ-a

Słuchawki są absolutną podstawą pracy każdego DJ-a. By móc tworzyć muzykę, musimy mieć możliwość jej dokładnego nasłuchu. Zwykłe głośniki komputerowe nie odzwierciedlą tego, co właśnie stworzyliśmy. Wybierając sprzęt dla siebie, powinniśmy zwrócić uwagę na jakość wykonania, pasmo przenoszenia oraz wytłumienie dźwięków. Produkując muzykę, musimy być całkowicie skupieni na dźwięku. Dlatego też odpowiednia izolacja od otaczających nas dźwięków jest tak niezwykle ważna. Zarówno w domu, jak i w klubie dookoła nas znajduje się wiele rzeczy, które mogą nas rozproszyć, a w efekcie końcowym wpłynąć negatywnie na nasz utwór.

 

Odtwarzacz CD

Odtwarzacz, jak sama nazwa wskazuje, służy do odtwarzania muzyki. Niegdyś DJ-e do tego zadania wykorzystywali gramofony, które stają się dzisiaj coraz mniej popularne. Odtwarzacze mają dużą zaletę – możliwość podłączenia USB, dzięki czemu możemy pomieścić większą liczbę utworów na mniejszym nośniku. USB jest dodatkowo bardziej odporne na wstrząsy, co pozwala uniknąć problemu kiepskiego tłumienia konsolety.

 

Monitory studyjne

Monitory studyjne mają takie same zadanie jak słuchawki, jednakże sprzęt ten przeznaczony jest dla profesjonalistów. Skonstruowane są one w taki sposób, by w jak najdokładniejszy sposób reprodukowały dźwięk. Oznacza to, że dźwięk, który słyszymy, jest w jak najmniejszym stopniu zniekształcony. Mówi się, że monitory pozwalają na odsłuch dźwięku w czystej postaci. Używane są w studiach nagraniowych, w telewizji oraz przez profesjonalnych DJ-ów.

 

Kontroler

Kontroler jest sprzętem służącym do kreowania oraz produkcji muzyki oraz grania na żywo. Jest narzędziem każdego profesjonalnego DJ-a oraz obowiązkowym elementem studia nagraniowego. Większość kontrolerów nie wymaga połączenia z komputerem, dzięki czemu jest sprzętem samowystarczającym. Kontrolerem zawdzięczającym swoją popularność na rynku wysokiej jakości wykonaniu oraz nieograniczonym możliwościom produkcji jest AKAI MPC Live.  Mówi się, że kontroler to połączenie miksera oraz odtwarzacza. AKAI jest jedną z najpopularniejszych firm, które zajmują się produkcją sprzętu muzycznego. Wielu światowych DJ-ów korzysta z produktów właśnie tego producenta. Dzięki kontrolerowi DJ ma nieograniczone możliwości. MPC Live to rewolucja w świecie DJ-skim. Bez podłączania sprzętu do komputera producent lub DJ może stworzyć swoje unikalne brzmienie.comments powered by Disqus