Czym jest responsywna strona internetowa?

Czym jest responsywna strona internetowa?

Każdego roku przybywa osób, które przeglądają strony internetowe przy pomocy urządzeń mobilnych. To powód, dla którego warto zadbać o to, aby nasza strona była responsywna. W tym artykule opowiemy, co to znaczy i dlaczego warto zastosować takie rozwiązanie na swojej stronie.

Responsywna strona internetowa – co to znaczy?

Jeżeli strona jest responsywna, oznacza to, że będzie poprawnie się wyświetlała na każdym urządzeniu, niezależnie od tego, czy jest to komputer stacjonarny, laptop, tablet czy telefon. Treści wyświetlane na ekranie skalują się tak, aby były wygodne w odbiorze dla użytkownika.

 

Dlaczego warto mieć responsywną stronę www?

Najważniejszym powodem jest fakt, że Google wspiera strony o strukturze RWD. Oznacza to, że responsywne strony internetowe będą wyświetlały się na wyższych pozycjach w wyszukiwarce względem stron, które nie są responsywne. Google świetnie zdaje sobie sprawę z tego, że znaczna część użytkowników przegląda strony z urządzeń mobilnych, dlatego zależy im, aby strony proponowane przez wyszukiwarkę spełniły oczekiwania użytkownika.

Kolejna kwestia jest taka, że jeżeli użytkownik korzystający z telefonu trafi na naszą stronę i nie będzie ona responsywna, to wyjdzie z niej bardzo szybko. Nieresponsywność oznacza poucinane tabele, źle wyświetlający się tekst, obrazki czy nawet menu. Z takiej strony najzwyczajniej w świecie nie da się korzystać przy pomocy telefonu.

Jest to również dobra alternatywa dla mobilnych stron internetowych. Różnica polega na tym, że przy tworzeniu strony mobilnej musimy stworzyć ją całkowicie od nowa. Wiąże się to z dużym nakładem czasu i pieniędzy. Taką stronę możemy rozpoznać po przedrostku m przed nazwą domeny, np. m.przykladowastrona.pl. Natomiast strona RWD jest jedna i dostosowuje się automatycznie do każdego urządzenia.

 

Responsywna strona WWW - minusy

Niestety to rozwiązanie ma jedną wadę. Stworzenie strony responsywnej jest kosztownym posunięciem. Nie zaleca się tego kroku, nawet gdy użytkownik jest bardzo przywiązany do swojej strony. Najlepiej stworzyć wersję responsywną od zera. Wprowadzi to świeżość i odmłodzi wygląd strony. Każdego roku designerskie trendy się zmieniają, dlatego takie rozwiązanie może okazać się kluczem do sukcesu.

 

Podsumowanie

Wiemy już, co oznacza strona RWD. Dzięki posiadaniu takiej strony mamy pewność, że użytkownik odwiedzający nasz sklep/bloga/stronę nie zniechęci się wyglądem witryny, a kto wie - być może zostanie naszym stałym gościem. Z roku na rok coraz więcej ludzi korzysta z urządzeń mobilnych w prawie każdym miejscu, np. w sklepie czy w parku. Dlatego warto zadbać o to, żeby użytkownik bez problemu widział treści na naszej stronie.

 comments powered by Disqus