Aplikacje do nauki języków obcych – czy są skuteczne?

Aplikacje do nauki języków obcych – czy są skuteczne?

Nauka języków obcych została ostatnimi czasy sprowadzona do poziomu aplikacji mobilnych. Zwolennicy tradycyjnych metod nauczania uważają ten sposób za mało skuteczny. Czy można nauczyć się języka za pomocą telefonu komórkowego?

O zaletach płynących ze znajomości języków obcych można by długo pisać. Nikt nie zaprzeczy, że jest to doskonały sposób na rozwój zarówno zawodowy, jak i osobisty. Aby nauczyć się języka kiedyś, trzeba było zapisać się do szkoły językowej, korzystać z prywatnych lekcji albo ewentualnie podjąć naukę korespondencyjną, która przeważnie jednak nie przynosiła wymiernych efektów. Najnowsze technologie spowodowały otwarcie zupełnie nowego kanału do językowej edukacji. Za pomocą smartfona, tabletu lub innego mobilnego urządzenia oraz dedykowanych aplikacji, możemy podjąć naukę, obejmującą wszystkie zakresy, w tym słuchanie, pisanie, czytanie i konwersacje.

Nic nie zastąpi językowej edukacji z nauczycielem – tak mówią tradycjonaliści. Nie jest to jednak do końca prawdą. Aplikacje do nauki języków obcych skonstruowane są w sposób niezwykle przystępny dla użytkownika, dzięki czemu pochłania on dany materiał bez odczuwania jakiegokolwiek znużenia. Metody znane dawniej nieco się już zestarzały, dla niektórych mogłyby być zbyt „skostniałe”. Tymczasem nauka z aplikacjami przystosowana jest do wymagań dzisiejszego świata. Użytkownik, który większość czasu spędza w obecności urządzeń mobilnych, na pewno szybciej skłoni się ku tej metodzie i lepiej przyswoi materiał, niż spędzając długie godziny w szkole językowej.

Oczywiście nie ma tu żadnej reguły, wszystko zależy od indywidualnego podejścia. Nowoczesne aplikacje do nauki języków to ciekawe, interaktywne narzędzia, które stanowią efektywną alternatywę dla innych metod. Internetowe konwersacje z innymi uczącymi się języka oraz korzystanie z ciekawych pod względem graficznym programów, które bardziej przypominają gry aniżeli edukacyjne aplikacje – dzięki temu nauka języka staje się rozrywką. Przykładowe aplikacje do nauki języków obcych: 50 języków, Lerni, LingLing, Memrise.comments powered by Disqus