Słuchawki bluetooth: czym się kierować przy wyborze?

Słuchawki bluetooth: czym się kierować przy wyborze?

Słuchawki bezprzewodowe cieszą się coraz większą popularnością. Są znacznie wygodniejsze w eksploatacji niż ich tradycyjne odpowiedniki, zajmują niewiele miejsca i są stosunkowo niedrogie. Co należy uwzględnić przy zakupie słuchawek bluetooth?

Słuchawki bluetooth można połączyć z komputerem, telefonem, odtwarzaczem MP3 bezpośrednio, bez kabli ani żadnych nadajników. Zachowują one łączność z urządzeniem źródłowym za pośrednictwem specjalnych profili kompresujących dźwięk. Dostępne na rynku słuchawki bezprzewodowe różnią się od siebie kilkoma parametrami. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

 

Rodzaje słuchawek

Słuchawki dzielą się na dwa najogólniejsze rodzaje (zróżnicowanie to dotyczy nie tylko słuchawek bezprzewodowych):

  • nauszne – jak sama nazwa wskazuje, nakłada się je na uszy. Wyposażone są w tzw. pałąk, łączący jedną słuchawkę z drugą. W zależności od ceny, pałąk ów jest regulowany bądź nie. W obrębie tej kategorii wyróżniamy słuchawki otwarte, półotwarte oraz zamknięte.
  • douszne – inaczej: kanałowe. Słuchawki tego rodzaju na ogół uszczelniane są za pomocą silikonowych elementów, wkłada się do małżowiny usznej.

 

Słuchawki: dla sportowców i osób podróżujących

Jak wiadomo, plączące się kable nie są sprzymierzeńcem aktywności fizycznej, dlatego też bezprzewodowe słuchawki cieszą się dużą popularnością zwłaszcza wśród osób uprawiających sport (biegaczy, rowerzystów itd.). Do uprawiania sportu idealnie nadadzą się słuchawki douszne, ponieważ mają one niewielkie rozmiary i są lekkie.

Miłośnicy częstych i długich wojaży również nie poczują się zawiedzeni, decydując się na wybór sprzętu bluetooth. W podróży niejednokrotnie musimy liczyć się z ograniczeniem swobody ruchów (np. w zatłoczonych pociągach), którą poplątane kable mogą ograniczyć jeszcze bardziej; w takiej sytuacji wygodniej i poręczniej jest używać słuchawek bezprzewodowych, zwłaszcza gdy wykonuje się kilka czynności jednocześnie.

 

Na co zwracać uwagę?

Wyszczególniamy poniżej kilka najważniejszych kryteriów, które każdy kupujący powinien wziąć pod uwagę przy zakupie słuchawek:

  • komfort użytkowania

Ważne, aby słuchawki były dopasowane do kształtu czaszki. Należy wystrzegać się sprzętu niewygodnego w eksploatacji, pozostawiającego ślady i zbyt uciskającego uszy.

  • mikrofon

Przydaje się zwłaszcza użytkownikom Skype’a oraz innych komunikatorów umożliwiających prowadzenie wideo-konferencji, jak również miłośnikom gier komputerowych z trybem multiplayer.

  • zasięg działania

W zależności od tego, czy będziemy używali słuchawek w podróży, niedaleko urządzenia źródłowego, czy też zamierzamy swobodnie poruszać się z nimi po całym domu, nierzadko w dość dużej odległości od odtwarzacza czy telefonu – wybierz słuchawki o mniejszym bądź większym zasięgu działania.

  • czas pracy

Słuchawki bezprzewodowe, jeśli nie są zasilane energią pochodzącą z baterii, wyposażone są w akumulator, umożliwiający im działanie przez dłuższy bądź dłuższy okres czasu bez konieczności podłączania ich do prądu. Przed zakupem należy się zorientować, jak długo można korzystać ze sprzętu przy naładowanym do pełna akumulatorze bądź po włożeniu nowych baterii.

 

Co w sieci piszczy?

Zanim zdecydujesz się na konkretny model, sprawdź, co mają o nim do powiedzenia inni użytkownicy sieci. Znaczna część sklepów internetowych oferuje zwiedzającym możliwość wyrażenia swojej opinii pod konkretnymi produktami. Komentarze takie nie muszą być miarodajne, ale mogą posłużyć za wskazówkę. A skoro już jesteśmy przy opiniach,  warto przy okazji zaznaczyć, że spośród wszystkich dostępnych na rynku ofert największym uznaniem internautów cieszą się słuchawki marki Philips (znajdziesz je tutaj: http://www.philips.pl/c-m-so/sluchawki/sluchawki-bluetooth/wszystkie), które usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagających klientów.comments powered by Disqus