Kupujemy wieżę hi-fi: na co zwracać uwagę?

21:09 01/08/2017
Kupujemy wieżę hi-fi: na co zwracać uwagę?

Dla każdego miłośnika muzyki dobry sprzęt audio to podstawa. Utwór odsłuchiwany na marnej jakości głośnikach czy słuchawkach zatraca wiele dźwiękowych niuansów, które stanowią o jego wartości artystycznej. Co innego, gdy puszcza się go z wieży hi-fi…

Na polskim rynku mamy do wyboru całe mnóstwo rozmaitych wież hi-fi, różniących się od siebie parametrami, jakością oraz wyglądem. Szeroka rozpiętość oferty rynkowej odpowiada zróżnicowaniu potrzeb i oczekiwań konsumentów. W zależności od preferencji, przyzwyczajeń, a nawet rodzaju słuchanej muzyki – warto kupić taki bądź inny sprzęt. Aby dokonać właściwego wyboru przy zakupie, należy przede wszystkim poznać swoje wymagania, a także uwzględnić kilka najważniejszych kryteriów, o których mowa poniżej.

 

Odtwarzacz płyt CD

Jest standardowym elementem w wieżach hi-fi. Odtwarzacze w poszczególnych wieżach różnią się od siebie sposobem wkładania płyt CD. Najczęściej spotyka się takie, w których krążek umieszcza się od góry, płasko; możemy jednak natknąć się również na inne rozwiązania konstrukcyjne, które wymagają wkładania płyt z boku bądź nawet pionowo. Nie zawsze wybór jednej z tych opcji podyktowany jest kaprysem czy też względami estetycznymi. Należy pamiętać o tym, że wieża hi-fi powinna być dopasowana do przeznaczonego na nią miejsca: odtwarzacze z poziomo wysuwaną szufladą mogą się nie sprawdzić na półkach, regałach, we wnękach różnego rodzaju itp., ponieważ wymagają zachowania wolnej przestrzeni nad sprzętem.

 

Standardy odtwarzania dźwięku

Poszczególne odtwarzacze CD różnią się między sobą liczbą obsługiwanych formatów zapisu danych. Im jest ich więcej, tym lepsza jakość sprzętu. Optymalnym rozwiązaniem byłaby wieża obsługująca nie tylko format CD Audio, ale również MP3, WMA oraz ATRAC3. Odtwarzacze DVD mogą ponadto obsługiwać takie formaty jak DivX i Xvid, a także VCD, SVCD oraz DVD Video. Osoby, które chciałyby wykorzystywać swój sprzęt do odtwarzania samodzielnie nagranego softu, powinny uwzględnić jeszcze jedno ważne kryterium: czy dana wieża obsługuje następujące rodzaje płyt: DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW, DVD-RAM, CD-R/RW.

Ważnym parametrem różnicującym poszczególne oferty rynkowe jest maksymalna moc muzyczna, mierzona w watach. Nie ma potrzeby kupować najgłośniejszego sprzętu, jeśli mieszkamy w bloku czy też zamierzamy używać go do samotnego obcowania z muzyką klasyczną. Wieże o największej mocy nadadzą się do nagłaśniania różnego rodzaju imprez, organizowanych pod gołym niebem czy też np. w dużych halach. Do słuchania muzyki w warunkach domowych wystarczy mini wieża czy też mikro wieża (wysokojakościowy sprzęt tego rodzaju produkuje m. in. firma Philips: http://www.philips.pl/c-m-so/domowy-sprzet-audio/wszystkie).

 

Wejścia i wyjścia

Są również istotnym parametrem, który należy koniecznie wziąć pod uwagę przez zakupem. Wejścia i wyjścia wbudowane w wieżę umożliwiają podłączenie innych, dodatkowych urządzeń. Najczęściej spotyka się zestawy muzyczne ze złączem USB, dzięki któremu można puszczać muzykę bezpośrednio z odtwarzacza MP3; oprócz tego wieże hi-fi wyposażone są również w wyjścia słuchawkowe, złącza liniowe, a także wejście na mikrofon. Nowsze modele zaopatrzone są ponadto w łącze Bluetooth, dzięki któremu można podłączyć do zestawu muzycznego inne urządzenia w trybie bezprzewodowym. Znaczna część dostępnego na rynku sprzętu audio ma też specjalne gniazda, umożliwiające bezpośrednie podłączanie mobilnych odtwarzaczy (bez konieczności używania kabli).

 

Przedstawione powyżej parametry nie wyczerpują wszystkich możliwych do uwzględnienia. Stanowią jednak niewątpliwie najczęściej brane pod uwagę przez konsumentów kryteria. Jeśli nie zawracasz sobie głowy zbyt szczegółowymi danymi, które mogą interesować np. najbardziej wymagających audiofilów, nie warto poddawać sprzętu zbyt drobiazgowym oględzinom, zwłaszcza jeśli jest to produkt znanej i cenionej marki, której można zaufać. Dla osób szukających zestawu muzycznego do odtwarzania nagrań w warunkach domowych dobrą opcją będą wspomniane już powyżej mikro- i miniwieże, które są bardzo poręczne i oprócz walorów czysto technicznych mają również do zaoferowania atrakcyjny, nowoczesny design.comments powered by Disqus