Czym są kryptowaluty?

20:21 24/07/2017
Czym są kryptowaluty?

Początek kryptowaluty ma związek z kryzysem finansowym, który miał miejsce w roku 2008. Kto jest pomysłodawcą stworzenia cyfrowej waluty, tak naprawdę nie wiadomo.

Powszechnie za jej twórcę uważany jest Satoshi Nakamoto, ale nikt nawet nie wie, czy taka osoba rzeczywiście istnieje, czy raczej jest to grupa osób ukrywająca się pod takim pseudonimem. Pierwszą kryptowalutą był Bitcoin, który do dnia dzisiejszego wiedzie prym wśród tysiąca innych kryptowalut.

Kryptowaluta jest walutą umowną, nie ma postaci fizycznej. Nie możemy jej dotknąć, zobaczyć, wpłacić na konto w banku. Na kryptowalutę składa się ciąg znaków znaków, które zaszyfrowany kod.

 

Jak kopać kryptowaluty i czym jest koparka kryptowalut?

Kryptowaluta tworzona jest dzięki skomplikowanym działaniom matematycznym, które wykonują niezwykle mocne (prądożerne) komputery. Takie komputery swoją siłę opierają głównie na mocy obliczeniowej kart graficznych. Najpopularniejsza koparka kryptowalut posiada co najmniej 4 karty graficzne z dużą mocą obliczeniową (np. GeForce GTX 1060/1080). Kolejnym ważnym elementem jest płyta główna, która będzie posiadała tyle slotów PCI-Express, jak i mocny zasilacz będący w stanie dostarczyć odpowiednie natężenie prądu dla tak wymagającego sprzętu. Tak wydajny sprzęt jest w stanie zapewnić właścicielowi ciągły zarobek w wysokości od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Zarobek ten wciąż jest ruchomy i zależny od wielu czynników, głównie od obecnego kursu wydobywanej waluty.

 

Najpopularniejsze waluty

Najstarszą kryptowalutą jest Bitcoin. Obecnie kryptowalut jest znacznie więcej, dochodzimy do liczby tysiąca. Wśród nich jest także zdobywający coraz większą popularność Etherum. Niezależenie od tego, czy mamy do czynienia z Bitcoinem, czy z Etherrum, czy też z innymi kryptowalutami, zasada ich działania jest taka sama. Transakcje odbywają się w czasie rzeczywistym, są bezpieczne i szybkie. Także sposób pozyskiwania każdej z tych wirtualnych walut przebiega podobnie. Osoby, które są zainteresowane nabyciem kryptowalut, mogą je kupić na specjalnych giełdach, w kantorach czy od osób, które już je posiadają. Są także osoby, które zajmują się kopaniem wirtualnej waluty. Takie „kopanie” wymaga jednak posiadania bardzo wydajnego sprzętu komputerowego. Sprzęt taki mimo swojej dosyć wysokiej ceny jest inwestycją na lata, która zdecydowanie może się zwrócić. Wystarczy sobie przypomnieć historię, jaką może poszczycić się BitCoin, który w przeciągu kilku lat zwiększył swoją wartość 2000 razy. Podobnie zapowiada się wcześniej wspomniany Ethereum - od końca 2016 roku do dnia dzisiejszego (pół roku) zwiększył swoją wartość blisko 50 razy. Rozwój kryptowalut wydaje się nieunikniony, według wielu ekspertów taki rodzaj waluty dzięki swoim licznym zaletom stanie się nieodłącznym elementem przyszłości płatniczej na całym świecie. Może warto pomyśleć o przyszłości już dzisiaj, kiedy to jesteśmy na samym początku tworzącej się rewolucji?comments powered by Disqus