Jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla firmy?

Jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla firmy?

Przedsiębiorca często staje przed koniecznością wyboru oprogramowania dla firmy, aby usprawnić jej działanie. Mnogość rozwiązań i producentów oraz różne ceny i modele mogą jednak przyprawić o zawrót głowy. Co więc uwzględnić przy wyborze oprogramowania dla firmy i jak wybrać to najlepsze?

Często właściciele firm stają przed trudnym wyborem najbardziej odpowiedniego oprogramowania dla swojej firmy. W zależności od obszaru, który chcą obsłużyć, muszą zapoznać się z wieloma różnymi systemami. Duża ilość różnego rodzaju programów oraz cen sprawia, że wybór ten trwa długo, a często niestety kończy się złą decyzją, wiążącą przedsiębiorcę na lata.

Aby odpowiedzieć na pytanie: "Jak wybrać najlepsze oprogramowanie dla firmy?", należy najpierw określić, co składa się na to dość szerokie pojęcie:

 1. Oprogramowanie antywirusowe;
 2. Programy do backupu danych (archiwizacji);
 3. Pakiety oprogramowania biurowego;
 4. Oprogramowanie dla firm (zintegrowane rozwiązania klasy ERP do zarządzania przedsiębiorstwem), które umożliwia między innymi:
  • wystawianie faktur, obsługę rozliczeń kasowo-bankowych czy zarządzanie magazynem;
  • obsługę księgowości oraz spraw kadrowo-płacowych;
  • Zarządzanie relacjami z klientami;
  • Obsługę procesów produkcyjnych;
  • Elektroniczną wymianę danych i obieg dokumentów;
  • Business Intelligence.
 5. Aplikacje mobilne dla handlowców czy serwisantów;
 6. E-commerce;
 7. Oprogramowanie dedykowane lub branżowe, np.
  • do zarządzania czynszami i nieruchomościami;
  • obsługujące zarządzanie projektami;
  • dla branży HoReCa;
  • do zarządzania flotą i branży transportowej.

Jak widać po powyższym zestawieniu (które nie jest w 100% kompletne), istnieje bardzo dużo możliwości, aby w sprawny sposób zarządzać swoją firmą poprzez oprogramowanie.

Tylko jak wybrać to właściwe oprogramowanie dla firmy?

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nasze potrzeby i szczegółowe obszary funkcjonalne, jakie program ma obsługiwać. Następnie warto zwrócić się do producenta o udostępnienie wersji demo i sprawdzić, czy dane oprogramowanie spełnia nasze wymagania. Kolejną istotną sprawą domagającą się rozpatrzenia jest budżet oraz czas i termin wprowadzenia oprogramowania w firmie (często wybierany jest schyłek roku, tylko mało kto zwraca uwagę, że jest to najbardziej gorący okres dla branży informatycznej i może to spowodować niepotrzebne przedłużenie projektu). W przypadku większych wdrożeń warto przygotować tzw. analizę przedwdrożeniową, która jasno określi nasze potrzeby funkcjonalne i procesowe, a także budżet oraz czas realizacji. Na koniec warto przyjrzeć się również pochodzeniu i stabilności producenta.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Państwu w wyborze najbardziej właściwego oprogramowania dla Państwa firmy.comments powered by Disqus