Historia elektrycznej szczoteczki do zębów

Historia elektrycznej szczoteczki do zębów

Historia szczoteczki elektrycznej rozpoczyna się w Europie w XX wieku, a rozwój technologii znajdującej zastosowanie w budowie tych niewielkich urządzeń trwa do dziś.

Pierwsze kroki w produkcji elektrycznej szczoteczki do zębów postawiono w roku 1939. Od jakiegoś już czasu zastanawiano się, jak mają dbać o higienę jamy ustnej osoby, które mają ograniczone funkcje motoryczne, oraz ci, którzy są zmuszeni do noszenia aparatów ortodontycznych. Dr Philippe-Guy Woog stworzył szczoteczkę elektryczną, która jego zdaniem dzięki samodzielnemu wykonywaniu ruchów oczyszczających miała ułatwić szczotkowanie zębów jego pacjentom. Urządzenie to dr Philippe-Guy Woog nazwał Broxodent, a jego produkcja (po krótkim okresie dostępności jedynie na rynku szwajcarskim) została przeniesiona do Francji.

 

Pierwsza szczoteczka elektryczna

Rok 1959 zaowocował znaczącym wzrostem popularności elektrycznych szczoteczek do zębów. Pojawiły się one w Stanach Zjednoczonych, gdzie się upowszechniły. W roku 1961 wyszła na rynek pierwsza szczoteczka elektryczna ładowana bezprzewodowo. Była ona wodoszczelna, a jej ładowanie odbywało się na zasadzie indukcji elektromagnetycznej, dzięki czemu mogło być wykonywane bardziej mobilnie.

W 1987 roku w sprzedaży pojawiła się pierwsza szczoteczka elektryczna z obrotową końcówką (do tej pory urządzenia te wykonywały ruchy posuwisto-zwrotne) o nazwie Interplak. Szybko uznano, że zastosowanie tej technologii umożliwia osiąganie jeszcze lepszych rezultatów w dbaniu o higienę jamy ustnej. 

 

Rozwój technologii

Kolejne trzy lata były okresem intensywnego rozwoju szczoteczek elektrycznych. Pojawiały się ich nowe rodzaje; coraz więcej osób było zainteresowanych zakupem urządzeń dokładnie oczyszczających jamę ustną. W roku 1990 na rynek wprowadzona została pierwsza szczoteczka soniczna, potrafiąca wykonać ponad 40 000 ruchów na minutę, oraz szczoteczka ultradźwiękowa, wykorzystująca fale ultradźwiękowe, która może oczyszczać zęby nawet bez wykonywania ruchów. Na stronie http://szczoteczka-elektryczna.edu.pl znajdziemy recenzje szczoteczek sonicznych i elektrycznych.

 

Przyszłość elektrycznego mycia

Rok 1992 jest przełomowy głównie ze względu na poprawę bezpieczeństwa korzystania ze szczoteczek elektrycznych. Urządzenia ulepszono, wbudowując w nie transformator step-dow, który umożliwia szczoteczkom pracę na niskim napięciu (12, 16 lub 24 V). Urządzenia te otrzymały także certyfikat FDA (Agencja Żywności i Leków).

Dziś szczoteczki elektryczne są najczęściej kupowanymi urządzeniami do oczyszczania jamy ustnej - korzystają z nich miliony osób na całym świecie. Technologia wciąż się rozwija, na rynek wypuszczane są coraz to nowe modele, oferujące innowacyjne możliwości i wysoki standard dbania o higienę jamy ustnej.comments powered by Disqus