Zarządzanie antywirusami na komputerach w średnich i dużych przedsiębiorstwach jest związane z koniecznością posiadania narzędzia, które pozwoli monitorować bezpieczeństwo końcówek z jednej platformy.
W organizacjach o rozproszonej geograficznie strukturze, mających kilkanaście lub kilkadziesiąt stacji roboczych, zarządzanie oprogramowaniem antywirusowym jest dużym wyzwaniem. Wielu kłopotów przysparza również instalacja oprogramowania na stacjach roboczych lub urządzeniach mobilnych (na każdym urządzeniu z osobna). O ile jednorazowe zainstalowanie oprogramowania na każdym komputerze i telefonie nie nastręcza specjalnych problemów, to już zarządzanie bezpieczeństwem na poziomie tzw. końcówek jest trudne i pracochłonne.
Producenci oprogramowania antywirusowego (np. takiego jak to dostępne tutaj) w zakresie zarządzania i kontroli bezpieczeństwa na poziomie komputerów końcowych od lat udostępniają swoim klientom konsolę zarządzającą. Konsola pozwala na instalację i zarządzanie oprogramowaniem antywirusowym na komputerach końcowych z jednego miejsca. Platforma dostępna jest zazwyczaj z poziomu przeglądarki lub aplikacji producenta. Konsola działa w oparciu o serwer lub chmurę producenta.
Głównym zadaniem konsoli jest komunikacja z komputerami w sieci firmowej za pomocą tzw. agenta, który służy do wdrażania instalacji antywirusa, a na późniejszym etapie między innymi do przekazywania informacji na temat potencjalnych zagrożeń. Konsola zarządzająca oprócz możliwości administrowania antywirusem posiada dodatkowe funkcje zwiększające poziom bezpieczeństwa.
Można do nich zaliczyć:
Blokowanie aplikacji
Informacja o zainstalowaniu nieznanej aplikacji zostaje przesłana do konsoli. Decyzja o blokowaniu jej działania lub uwolnieniu zostaje przeniesiona z użytkownika stacji roboczej na administratora, który ma większe kompetencje w ocenie potencjalnego zagrożenia. Funkcja ma na celu blokowanie programów pochodzących z niepewnych źródeł, które mogą być oprogramowaniem szpiegującym.
Kreowanie i wdrażanie jednolitej polityki bezpieczeństwa
Na wszystkich stacjach roboczych potrzebna jest jednolita polityka bezpieczeństwa, w skład której będą wchodzić ustawienia związane z oprogramowaniem antywirusowym (również ustawienia firewall). Za sprawą konsoli możemy łatwo zarządzać globalnymi ustawieniami i szybko je zmieniać.
Kontrola WWW
Funkcja kontroli stron www daje możliwość blokowania przeglądania stron o określonej tematyce lub nawet konkretnych adresów stron internetowych. Administrator może zdecydować, czy całkowicie ograniczyć dostęp, czy też może wysłać tylko ostrzeżenie.
Zarządzanie i aktualizacja oprogramowania firm trzecich
Konsola zarządzająca (za pomocą agenta) umożliwia zbieranie informacji na temat aktualnego systemu operacyjnego, a także zainstalowanych w systemie programach innych firm. Ponadto rozwiązania niektórych producentów pozwalają aktualizować zainstalowane aplikacje bezpośrednio z poziomu konsoli. Ta funkcja jest niezwykle ważna, ponieważ luki w oprogramowaniu antywirusowym narażają system na różne zagrożenia.
Obecnie większość producentów antywirusów oferuje wyżej wymienione funkcje. Różnice między poszczególnymi produktami dotyczą najczęściej jakości silnika skanującego oraz stopnia trudności we wdrożeniu rozwiązania.