Czym jest BIOS?

20:39 20/03/2017
Czym jest BIOS?

Gdyby zadać tytułowe pytanie przeciętnemu użytkownikowi komputera, otrzymałoby się zapewne odpowiedź zdawkową i niewiele mówiącą. A szkoda, bo świadczy to o tym, że większość posiadaczy PC-ów czy laptopów nie ma najmniejszego pojęcia o potencjale i zastosowaniach tego nader użytecznego narzędzia.

Definicja

Akronim BIOS pochodzi od wyrażenia Basic Input/Output System, oznaczającego zasadnicze, rudymentarne oprogramowanie każdego komputera, zapisane w pamięci ROM płyty głównej, a także w pamięci kart rozszerzeń. Jest to usystematyzowany zespół podstawowych procedur umożliwiających zewnętrznemu systemowi operacyjnemu (np. Linuxowi czy systemowi Windows) komunikację z fizycznymi komponentami komputera (inaczej mówiąc: z hardwarem). Wprawdzie współczesne systemy operacyjne odznaczają się dużym stopniem niezależności od BIOS-u, gdyż w odróżnieniu od zabytkowego już DOS-a wykorzystują go jedynie przy starcie systemu, tym niemniej nie należy zapominać, że uruchomienie komputera bez BIOS-u byłoby niemożliwe.

Z góry uprzedzamy: Przy modyfikowaniu domyślnych ustawień BIOS-u należy zachować daleko idącą ostrożność, gdyż nieumiejętne ingerowanie w „życie” fizycznych komponentów komputerowych można przypłacić ich uszkodzeniem. Jeśli nosisz się z zamiarem poeksperymentowania ze swoim BIOS-em, sięgnij najpierw po odpowiednie książki o informatyce i hardwarze, w których znajdziesz przydatne porady i wskazówki.

 

Jak dostać się do BIOS-u?

Nic trudnego. Przy starcie komputera wystarczy przycisnąć odpowiedni klawisz. W niektórych laptopach będzie to Delete, w innych F1 czy F2, w jeszcze innych należy przycisnąć na raz kilka klawiszy – sposób wejścia uzależniony jest od producenta sprzętu, z którego korzystamy. Po chwili ukaże nam się utrzymany w niebieskiej kolorystyce interfejs. Za jego pomocą możemy zmienić parametry wbudowanych w komputer dysków twardych, przetaktować pamięć RAM czy procesor, regulować temperaturę poszczególnych urządzeń, a nawet usprawnić działanie swojego sprzętu.comments powered by Disqus