Anatomia komputera bez tajemnic. Co powinieneś przeczytać?

20:39 20/03/2017
Anatomia komputera bez tajemnic. Co powinieneś przeczytać?

Świat Windowsowych okienek to tylko jedna strona medalu. Drugą jest tajemne życie mikroprocesorów, napędów optycznych i dysków twardych, skryte przed oczami użytkownika estetyczną obudową komputera. Czy nie kusiło cię nigdy, by zajrzeć do środka?

Oczywiście rozmontowywanie peceta bez uprzedniego przygotowania teoretycznego, bez wiedzy dotyczącej poszczególnych części sprzętu komputerowego może się skończyć bardzo źle, na co przykładu dostarczają niepowodzenia licznych domorosłych informatyków, którzy nierzadko mają jeszcze mleko pod wąsem i którzy nader często wskutek swojej ignorancji osiągają skutek odwrotny od zamierzonego. Dlatego lepiej jest uzbroić się najpierw w odpowiednie książki (ich bogaty spis znajdziesz tutaj: http://livro.pl/ksiazki/informatyka/hardware.html), a dopiero potem zabrać się za komputerową dłubaninę. Poniżej przedstawiamy garść pozycji, po które warto sięgnąć.

 

Montaż komputera PC. Ilustrowany przewodnik, Adam Chabiński, Bartosz Danowski

Publikacja przeznaczona jest przede wszystkim dla osób, które nad gotowe, fabrycznie złożone już komputery przedkładają tzw. składaki, czyli pecety od A do Z zmontowane samodzielnie. Uczy, na co zwracać uwagę przy zakupie poszczególnych części, jakimi kryteriami się kierować, w co warto, a w co nie warto wkładać pieniędzy. Inny sprzęt będzie odpowiedni dla kogoś rozmiłowanego w grach komputerowych, inny dla dziennikarza, któremu pecet służy przede wszystkim jako wygodny substytut wiecznego pióra czy długopisu. Ale niebagatelną korzyść z tej książki wyniosą nie tylko przyszli posiadacze „składaków”. Każdy, kto chciałby zasięgnąć informacji na temat podstawowych komponentów komputera, nie poczuje się rozczarowany po zakupie tego tytułu. Przejrzysty i klarowny wywód autorów opatrzony został licznymi ilustracjami, które znacznie ułatwiają proces przyswajania wiedzy.

 

Wprowadzenie do Raspeberry Pi, Matt Richardson, Shawn Wallace

Książka dotyczy poręcznego i niezwykle przydatnego minikomputera Raspeberry Pi, który mimo swoich niewielkich rozmiarów (porównywalnych z wielkością karty kredytowej) z powodzeniem może w niektórych okolicznościach zastępować prawdziwego peceta. Można do niego podłączyć telewizor i klawiaturę, tworzyć za jego pomocą arkusze kalkulacyjne oraz pliki tekstowe, przeglądać internet i oglądać telewizję, a także wiele więcej. Praca M. Richardsona i S. Wallace’a otwiera przed polskim czytelnikiem drzwi do świata zastosowań „płytki Pi”, a także charakteryzuje jej skomplikowaną budowę.

 

BIOS. Przewodnik, Andrzej Pyrchla, Bartosz Danowski

Przeciętny użytkownik komputera omija szerokim łukiem okno dialogowe BIOS-u. Zresztą nawet ci bardziej obznajomieni z oprogramowaniem użytkownicy nie bez ostrożności zapuszczają się w labirynt BIOS-owych procedur. Nieumiejętne modyfikowanie BIOS-u może bowiem skończyć się uszkodzeniem bądź dysfunkcją sprzętu. Dlatego jeśli chciałbyś zmienić konfigurację swojego komputera, powinieneś najpierw to i owo przeczytać. Przewodnik Andrzeja Pyrchly i Bartosza Danowskiego nada się idealnie na wstępną lekcję. Napisany został zrozumiałym, czytelnym językiem, który nikomu nie nastręczy w lekturze trudności.comments powered by Disqus