Jak wybrać dobry i tani hosting?

15:15 21/02/2017
Jak wybrać dobry i tani hosting?

Hosting jest udostępnianiem zasobów serwera powstającym witrynom. Usługa zawiera oprogramowanie i zasoby sprzętowe potrzebne do prawidłowego działania strony. Przy wyborze hostingu należy zwrócić uwagę na cenę, limity danych, opinie i miejsce, w którym lokalizuje się baza.

Domena i hosting to dwie najistotniejsze rzeczy przy zakładaniu strony internetowej. Na rynku jest wiele usług hostingowych, które często odbiegają od oczekiwanych standardów. Aby wybrać dobry hosting, należy szczegółowo przeanalizować dostępne oferty.

 

Czym jest hosting?

Hosting WWW to udostępnianie usług internetowych zasobów serwera. Polega na wynajęciu ustalonej objętości dysku twardego klientowi. Usługodawca przekazuje maksymalną ilość danych do przesyłania za pośrednictwem połączenia internetowego. Jest to nieodzowny warunek zaistnienia witryny w sieci. Bez poprawnie działającej usługi strona będzie niedostępna. Dobry hosting zawiera trzy podstawowe usługi:

  • dysk wirtualny – umożliwia zarządzanie udostępnionymi treściami,
  • dzielenie się plikami internetowymi – usługa pozwalająca na wgrywanie danych oraz uzyskanie linku do pobrania pliku,
  • multimedia – możliwość udostępniania galerii foto i wideo.

 

Co zawiera usługa hostingowa?

Usługa hostingowa zapewnia potrzebne oprogramowanie umożliwiające korzystanie z pełnej oferty, udostępnia też zasoby sprzętowe. Oprócz tego chroni przed atakami hakerów - usługodawca ma na podorędziu zespół informatyków dbających o bezpieczeństwo. Hosting zapewnia też fizyczną ochronę danych osobowych umieszczonych w sieci.

 

Na co zwrócić uwagę, wybierając hosting?

Dobry hosting wymaga szczegółowego przeanalizowania wielu ofert dostępnych w internecie. Wybór usługi hostingowej wymaga oceny następujących parametrów:

1. Średnia cena produktu. Szczególnie istotny jest koszt hostingu w drugim roku, ponieważ zakładania strony nie planuje się na krótki czas. Wiele stron hostingowych oferuje niską cenę na początku usługi, podnosi ją dopiero z czasem. Często koszt produktu wiąże się z jakością pracy. Tani hosting zawodzi i nie spełnia stawianych oczekiwań.

2. Limity i uptime hostingu. Jest to czas nieprzerwanej pracy komputera i dostępności usług, które oferuje. Minimalny uptime powinien wynosić 99,5%. Każda oferta też ma swoje limity, należy więc wybrać usługę, która dostosuje się do potrzeb przyszłej witryny.

3. Opinie o firmie w internecie. Przed wyborem hostingu należy przeczytać pozytywne i negatywne komentarze oraz sprawdzić, czy któryś z hosterów nie miał niedawnych awarii. W razie takiej ewentualności należy wywiedzieć się o przyczynę i czas naprawienia usterki.

4. Miejsce trzymania danych. Wiele firm informuje klientów, gdzie trzymane są ich dane. Najlepiej,  jeśli to miejsce znajduje się w Polsce. W przeciwnym wypadku czas odpowiedzi serwera się wydłuża, co skutkuje spowolnieniem witryny.comments powered by Disqus