Jak wygląda proces tworzenia aplikacji internetowej?

Jak wygląda proces tworzenia aplikacji internetowej?

Tworzenie nowoczesnej aplikacji internetowej to proces trudny i czasochłonny, wymagający odpowiedniego przygotowania, dokładnej analizy rynku i oczekiwań klienta. W praktyce przebiega on w kilku etapach – poniżej krótka charakterystyka każdego z nich.

1. Opracowanie koncepcji

Punktem wyjściowym do stworzenia dedykowanej aplikacji jest poznanie oczekiwań klienta oraz zaproponowanie własnych, dostosowanych do nich rozwiązań. Zleceniodawca dokładnie określa cele i zadania aplikacji, stawiane jej wymagania oraz własne pomysły. Zadaniem projektantów jest dopasowanie uzyskanych w ten sposób informacji do wymagań nowoczesnego rynku oraz możliwości, jakimi dysponują.


2. Research

Kiedy rodzaj i zadania aplikacji są już znane, przychodzi czas na znalezienie najlepszych rozwiązań, spełniających oczekiwania klienta. W tym celu przeprowadza się analizę rynku i konkurencji, szukając dostępnych na tym polu środków. Na bazie reaserchu proponowane są lepsze, ciekawsze, mniej typowe czy bardziej innowacyjne rozwiązania, niż te, które obecnie funkcjonują w branży.


3. Stworzenie planu projektu

Na podstawie wyników poszukiwań powstaje konkretny plan działań, rozpisujący implementację aplikacji krok po kroku. W ten sposób klient zyskuje pewność, że żaden ze szczegółów tworzenia projektu nie zostanie zaniedbany i będzie mógł zostać sprawdzony po ukończonych pracach.


4. Stworzenie aplikacji

Dopiero po dopełnieniu wyżej wymienionych wymagań przychodzi czas na część właściwą, czyli prace nad samą aplikacją. Wykonują je projektanci i programiści, którzy w razie potrzeby na bieżąco kontaktują się z klientem w celu ustalenia szczegółów projektu.


5. Testy aplikacji

Kiedy aplikacja jest już gotowa, zostaje przekazana zespołowi, który sprawdza, czy działa poprawnie i spełnia wszystkie założone funkcje. Na tym etapie dostęp do prototypu zyskuje również klient, który weryfikuje kierunek jego rozwoju i proponuje ewentualne poprawki.


6. Produkcja

Jeśli aplikacja pomyślnie przeszła testy specjalistów i została zaakceptowana przez klienta, następuje wdrożenie programu – najczęściej jest to po prostu instalacja na serwerze, połączona niekiedy ze szkoleniem pracowników. Od tej pory aplikacja faktycznie wchodzi na rynek i może być wykorzystywana przez klienta lub dalej rozwijana, zgodnie z jego życzeniem.


Powyższy skrót procedury powstawania aplikacji internetowej powstał na podstawie materiałów RDLabs: spółki badawczo-rozwojowej, świadczącej usługi z zakresu projektowania oprogramowania i sprzętu elektronicznego, optymalizacji, bioinformatyki oraz innych dziedzin, związanych z nowymi technologiami i oursorcingiem IT. Firma posiada w swojej ofercie również tworzenie dedykowanych aplikacji internetowych. Jej właścicielami są: programista Marcin Strągowski oraz inwestor i przedsiębiorca z branży IT – Paweł Chodaczek. RDLabs świadczy swoje usługi na terenie województwa mazowieckiego, zaś jej siedziba znajduje się w Warszawie.comments powered by Disqus