Jak wybrać dostawcę internetu?

Jak wybrać dostawcę internetu?

W dzisiejszych czasach ludzie nie wyobrażają sobie życia bez internetu. Służy on zarówno do pracy, jak i zabawy. Jak wybrać najlepszego dostawcę internetu? Na co zwrócić uwagę?

Prędkość łącza

Zanim zaczniemy przeglądać oferty i zastanawiać się nad nimi, warto przemyśleć do czego będziemy internet wykorzystywać. Jeżeli potrzebujemy go jedynie do podstawowych rzeczy – poczta, facebook, wiadomości, to wystarczy nam wolniejsze łącze. Jeżeli natomiast chcemy oglądać filmy lub grać w gry online, potrzebujemy dużo szybszego łącza. Większość dostawców oferuje jednak łącza bez limitów lub na tyle duże, że dopasują się do każdych potrzeb. Czasem jednak trudno określić do czego będziemy używać internetu, warto więc wybierać łącza, które nie mają limitów, by później nie musieć zwiększać prędkości.


Technologia

Rozmawiając z konsultantem danej firmy, zapytaj o technologię, w jakiej dana firma świadczy usługi. Jest to o tyle ważne, że od tego zależy jakość świadczonych usług. Jakie technologie są najczęściej spotykane na rynku?

  • ADSL – pozwala na szybkie przesyłanie danych za pośrednictwem zwykłych miedzianych kabli telefonicznych. Uzyskiwane prędkości transferu są duże, ale punkt podłączenia może być zlokalizowany nie dalej niż 6 km od centrali telefonicznej.
  • Sieci kablowe – operatorzy udostępniają internet za pośrednictwem sieci światłowodowo-miedzianych (HFC), który jest podobny do ADSL, jednak trochę lepszy. Jeżeli mamy możliwość doprowadzenia kablówki do domu czy mieszkania, warto rozważyć tę ofertę.
  • Internet satelitarny – sprawdza się w przypadkach,w których nie ma możliwości podłączenia internetu kablowego. 


Czas trwania umowy

Czas trwania umowy jest rzeczą, nad którą trzeba się dobrze zastanowić. Wielu dostawców oferuje bardzo korzystne ceny, ale tylko wtedy, jeśli podpiszemy umowę na co najmniej 24 miesiące. Jeżeli będziemy chcieli zrezygnować z usług wcześniej, zapłacimy ogromną karę. Warto więc podpisać umowę na rok lub pół, żeby przetestować daną firmę i oferowane przez nią usługi, a potem ewentualnie umowę tę przedłużyć.

Trzeba także pamiętać o tym, by bardzo dokładnie czytać umowę, zwłaszcza rzeczy, które zapisane są „małym druczkiem” - większość firm umieszcza tam zapisy, które mogą być dla nas niekorzystne. Dlatego warto poświęcić trochę więcej czasu na zapoznanie się z kontraktem.comments powered by Disqus