Telewizja kontra internet

Telewizja kontra internet

Medioznawcy powszechnie zgadzają się co do tego, że złote lata telewizji mamy już za sobą.

Jeszcze dwadzieścia lat temu to telewizja była najważniejszym oraz najczęściej i najchętniej oglądanym nośnikiem. Dziś internet, który badacze określają jako platformę do funkcjonowania wszystkich innych mediów - telewizji, radia, gazet - powoli staje się najważniejszym środkiem przekazu i, co niezwykle istotne, komunikacji.

Liczne fora, czaty czy portale społecznościowe dają poczucie wspólnoty i kontaktu, którego telewizja nie proponuje. To właśnie dlatego internet staje się głównym środowiskiem używanym przez młodzież. Nieco inaczej przedstawia się sprawa z ludźmi starszymi, przyzwyczajonymi do ekranu telewizora. Można by się w tym miejscu zastanowić nad tym, czy to jest właśnie głównym powodem spadku popularności telewizji i oglądalności programów, jakie telewizja proponuje?

Spadek popularności telewizji może dziwić w jednym kontekście, mianowicie takim, że współczesna telewizja zdaje się proponować absolutnie wszystko. Wiadomości i serwisy informacyjne nadawane dwadzieścia cztery godziny na dobę, programy typu reality-show na każdy możliwy temat, filmy fabularne, dokumentalne, przyrodnicze, programy muzyczne, transmisje na żywo z różnych wydarzeń i wiele, wiele innych. Dlaczego więc odbiorników jest coraz mniej? Może kwestia tkwi w niezadowalającym poziomie tych programów? Jest to sprawa, której nie można ignorować, gdyż poziom niektórych programów jest rzeczywiście żenująco niski. Ważna wydaje się jeszcze jedna kwestia: czas oglądania. Telewizja bowiem zmusza oglądającego do tego, aby dopasował się do ramówki telewizyjnej. Natomiast internet daje tutaj oglądającemu pełną dowolność - można obejrzeć dany odcinek teraz albo zrobić to za kilka dni, a nawet lat. Wyjątkiem są tu jedynie transmisje na żywo, których sens kryje się właśnie w tym, że czas transmisji i oglądania jest synchroniczny.

Rywalizacja telewizji i internetu trwa. Obserwować możemy ją codziennie, kto wyjdzie z niej zwycięsko, przekonamy się z czasem.comments powered by Disqus