Jak wybrać telewizor do konsoli?

Jak wybrać telewizor do konsoli?

Telewizory coraz częściej nie służą już tylko do odbierania nadawanych programów czy oglądania filmów na kinie domowym. Pełnią funkcję monitorów do konsol i jako takie powinny posiadać odpowiednie parametry.

1. Technologia

Gracze mają do wyboru trzy wersje: LCD, LED i plazmę. LCD do niedawna było najpopularniejszym systemem podświetlania ekranu, powoli ustępuje jednak miejsca bardziej energooszczędnej wersji LED. Oferuje ona podświetlenie ramowe matrycy, dzięki czemu obraz jest lepszy. Zwolennicy telewizorów plazmowych podkreślają doskonałą ostrość obrazu, świetne odwzorowanie kolorów oraz niezależność kąta widzenia, należy jednak zauważyć, że technologia plazmowa gorzej sprawdza się w jasno oświetlonych pomieszczeniach, poza tym jest wciąż najdroższą na rynku.


2. Czas reakcji

Odpowiedzialny za efekt smużenia. Modele w których wynosi on poniżej 5 ms. są tego efektu pozbawione i jako takie najlepiej nadają się dla gracza.


3. Input lag

Czyli opóźnienie wyświetlania obrazu w stosunku do czasu wysłania sygnału. Z reguły nie jest podawany w specyfikacjach. Dodatkowe opcje odpowiadające za jakość obrazu mogą negatywnie wpływać na płynność gry i czas reakcji.


4. Rozmiar

Powinien być dopasowany do pomieszczenia, czyli do odległości użytkownika od ekranu. Przyjmuje się 3,85 cm na każdy cal przekątnej. Jeśli zatem kanapa ustawiona jest w odległości 1,5 m, optymalny będzie wyświetlacz 40-calowy.


5. Typ powierzchni matrycy

Producenci stosują powłokę matową bądź błyszczącą. Ta druga charakteryzuje się żywszymi kolorami, jednak może odbijać otoczenie i nie sprawdza się w pomieszczeniach nasłonecznionych. Powłoka matowa nie tworzy refleksów, mimo iż barwy na niej mogą wydawać się nieco bardziej przygaszone.


6. Podłączenie

Telewizor powinien być wyposażony w złącze HDMI, które zapewnia najwyższą jakość sygnału. Nie występuje potrzeba dwukrotnej konwersji analogowo-cyfrowej co zapewnia najlepszy dźwięk i obraz.


7. Kąt widzenia

Z reguły na domowej konsoli gra kilka osób jednocześnie, nie jest więc możliwe centralne usadzenie wszystkich przed ekranem. Z tego względu przed zakupem warto stanąć przy odbiorniku i sprawdzić jakość obrazu z różnych miejsc. Jedynie telewizory plazmowe oferują taki sam obraz niezależnie od lokalizacji użytkownika.


Planując zakup telewizora do gier najlepiej jest wziąć ze sobą do sklepu konsolę i podłączyć ją do kilku różnych modeli o odpowiednich parametrach by sprawdzić, jak wygląda ich współpraca. Szeroka oferta producentów uniemożliwia bowiem wskazanie konkretnej marki, dedykowanej do gier.comments powered by Disqus