Jaki czytnik ebooków wybrać?

Jaki czytnik ebooków wybrać?

Niektórzy upatrują w nich szansę na wskrzeszenie czytelnictwa w Polsce, inni przeciwnie - widzą zagrożenie dla tradycyjnych, papierowych woluminów. Czy czytniki elektronicznych książek to tylko moda?

Największą korzyścią płynącą z posiadania czytnika jest możliwość zgromadzenia całej biblioteki w jednym niewielkim urządzeniu. Rozwiązanie to doskonale sprawdza się więc u osób, które wiele podróżują i chcą mieć stały dostęp do dużego księgozbioru. Także ci miłośnicy literatury, którym brak miejsca nie pozwala na przechowywanie dużej ilości książek, znajdą w czytniku doskonałe rozwiązanie.

W przeciwieństwie do tabletów, lektura na czytniku nie męczy oczu. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu technologii e-papieru. Tekst jest bardzo wyraźny mimo niewielkiego kontrastu, a niskie zużycie energii powoduje, że naładowane urządzenie działa nawet kilkanaście dni. Mała waga, niewielkie rozmiary oraz dobry jakościowo plastik sprzyjają komfortowi korzystania.

Decydując się na zakup urządzenia, trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów. Najważniejszy jest oczywiście wyświetlacz. Najbardziej optymalne są ekrany 6- i 7-calowe. Rozdzielczość podawana jest w pikselach lub w dpi. Ułatwiający czytanie kontrast może być zmieniany, najczęściej spotykaną na rynku wartością jest 6:1, choć najlepsze modele mają do 16 poziomów szarości.

Jako że elektroniczne książki funkcjonują w rozmaitych formatach, należy przyjrzeć się, które z nich będą odczytywane. EPUB, PDF, MOBI, TXT, HTML, RFT, DOC - im dłuższa lista, tym większa możliwość odtworzenia nawet niestandardowych plików.

Jeśli chcemy gromadzić dużo książek, powinniśmy upewnić się, czy czytnik ma wbudowane wejście na zewnętrzne karty SD, co zwiększy jego stopień użyteczności. Droższe modele obsługują też pliki mp3, umożliwiające odtwarzanie audiobooków oraz wyposażone są w syntezatory mowy (Text To Speech). Z dodatkowych akcesoriów warto wymienić zabezpieczające ekran etui oraz lampkę LED, która pozwoli czytać w nocy, gdyż e-papier będący podstawą ekranu nie emituje własnego światła.

 

Najpopularniejsze obecnie na rynku modele to:

1. Amazon Kindle Paperwhite 2. Wyposażony w 6-calowy dotykowy ekran o rozdzielczości 1024 x 768 pikseli ma 2 GB pamięci wewnętrznej, co przekłada się na pojemność ok. 1100 książek. Szesnastostopniowa skala szarości oraz bateria pozwalająca na kilka tygodni użytkowania sprawiają, że produkt Amazonu jest jednym z najpopularniejszych na rynku. Obsługuje formaty AZW, PDF, MOBI, PRC, TXT, HTML, DOC, JPEG, GIF, PNG i BMP, a jego pełne naładowanie trwa niecałe trzy godziny.

2. Sony PRS-T3 E-book. Posiada slot na zewnętrzne karty pamięci mikro SD oraz funkcję Quick Charge, pozwalającą na szybkie, bo trzyminutowe naładowanie baterii. Przy wyłączonym WiFi bateria utrzymuje żywotność przez dwa miesiące. Ekran ma 6 cali w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli i obsługuje najpopularniejsze formaty - ePUB, PDF, TXT czy FB2.

3. Onyx BOOX C65 HD AfterGlow. Jego pojemność to 4 GB, bateria wytrzymuje do 8 tygodni. Standardowe 6 cali i 1024 x 768 pikseli obsługuje formaty CHM, DJVU, DOC, EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDB, PDF, RTF i TXT. Sprzedawane modele mają wgrane ponad 2000 książek w języku polskim, pośród których są lektury szkolne i światowe bestsellery.

4. Pocketbook 626 Touch Lux 2. Ma podświetlany ekran, którego jasność można regulować lub wyłączyć. 20 wbudowanych słowników umożliwia tłumaczenie poszczególnych wyrazów bez konieczności przerywania lektury - wystarczy dotknięcie słowa. Przy wyłączonym podświetleniu akumulator będzie działał przez dwa miesiące. Obsługuje chyba najwięcej plików spośród dostępnych w Polsce modeli. Parametry są takie, jak w poprzednich urządzeniach - 6 cali, 1024 x 768 pikseli.

5. Lark Freebook 6.0. 6-calowy ekran o rozdzielczości 800 x 600 pikseli wykonany jest w technologii E-Ink Pearl, umożliwiającej zwiększanie współczynnika kontrastu i wydłużającej pracę baterii. 2 GB pamięci mają już wgrany pakiet ponad 1300 książek, oczywiście w języku polskim. Obsługiwane formaty to: EPUB, FB2, HTML, MOBI, PDB, PDF, RTF i TXT.comments powered by Disqus