Czym jest LTE i jakie daje możliwości?

Czym jest LTE i jakie daje możliwości?

Angielska nazwa "Long Term Evolution" nie do końca oddaje fenomen, w jaki mobilny Internet zrewolucjonizował nasze życie. LTE to wyzwanie na miarę XXI wieku.

LTE to standard bezprzewodowego przesyłu danych, który zastąpił dotychczasowy UMTS i pozostaje następcą systemów trzeciej generacji. Większa prędkość przesyłu danych, mniejsze opóźnienia i koszty transmisji - wszystkie te udogodnienia wychodzą naprzeciw użytkownikom, dla których dostęp do Internetu jest istotny niezależnie od czasu czy miejsca.

Rosnąca popularność smartfonów i tabletów nie miałaby miejsca, gdyby operatorzy nie umożliwiali ich właścicielom stałego dostępu do sieci. Stabilnego, taniego, o dużej przepustowości. Tylko wtedy ma sens wyposażanie telefonów w coraz większe ekrany, umożliwiające wygodne surfowanie, a nie tylko odbieranie poczty czy przeglądanie "lekkich" stron www.

Usługę LTE oferują już wszyscy operatorzy telefonii komórkowej, a także niektóre cyfrowe telewizje. Wciąż rozwijająca się infrastruktura pokrywa ponad 85% kraju, więc dostęp do mobilnego Internetu mają nie tylko mieszkańcy dużych miast, ale również mniejszych miejscowości oraz podróżni, co ma niebagatelne znaczenie przy korzystaniu z internetowych nawigacji.

Główną wadą tej technologii pozostają limity przesyłu danych, które jednak powoli odchodzą do lamusa wraz z innymi ograniczeniami. Standardowo oferowane przez operatorów 2GB danych przy 150 MB/s wydają się reliktem przy nowych propozycjach nieograniczonej transmisji. Dziś możliwe jest już nie tylko pozbawione zacięć słuchanie muzyki on-line, ale i korzystanie z bardziej wymagających gier sieciowych czy oglądanie filmów. Dodatkowo pojemność sieci LTE, w przeciwieństwie do UMTS, pozwala na utrzymanie stałej prędkości łącza niezależnie od liczby użytkowników na danym obszarze. Tablety, laptopy z modemem czy telefony najnowszych generacji umożliwiają korzystanie z najwyższych standardów przesyłu danych i coraz powszechniej wpisują się w codzienny krajobraz mobilnych urządzeń, pozwalających na prace i rozrywkę w każdych warunkach.comments powered by Disqus