Windows 10 - premiera, zmiany

Windows 10 - premiera, zmiany

Koncern Microsoft zapowiedział rynkową premierę nowej odsłony swojego systemu na późne lato/wczesną jesień 2015 roku. Już teraz można jednak testować wersję poglądową, tzw. technical preview.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, aktualizacja systemu z wersji 7 i wyższych do 10 miała być darmowa, w praktyce ma jednak dotyczyć tylko użytkowników indywidualnych i tylko tych, którzy swojego Windowsa kupili w sklepach, a nie wraz z komputerem w zainstalowanej wersji. Jakie najważniejsze zmiany prezentuje nam wersja testowa?

Powrót Menu Start. Forma "kafelków", jakkolwiek przydatna w urządzeniach mobilnych, nie spotkała się z wielkim entuzjazmem użytkowników Windowsa 8. W najnowszej wersji twórcy wypracowali więc coś w rodzaju "złotego środka" - do paska startu doklejono część na bieżąco aktualizowanych aplikacji (poczta, pogoda, wiadomości) z możliwością modyfikowania ich wyglądu (kolejności i rozmiaru) przez użytkownika. Kilka ikonek zyskało nowy wygląd (w tym Internet Explorer).

Modern UI. Czyli właśnie "kafelki" na komputerach stacjonarnych mają być ukryte lub zablokowane, a podstawowym środowiskiem pracy ma być ponownie klasyczny pulpit, zależnie od preferencji. Jedynie przy urządzeniach dotykowych (smartfony, tablety) Modern UI ma mieć pełne zastosowanie jak dotychczas.

Wirtualne pulpity. Dobrze znane wszystkim korzystającym z Linuxa czy OS X przestrzenie robocze, z których jedna może służyć do pracy a druga do rozrywki, obie z innymi ikonami. Niestety przełączanie się między nimi jest póki co dość dysfunkcyjne, nie wiadomo też, ile takich pulpitów będzie można stworzyć docelowo bez obciążania wydajności systemu.

Spartan. Jeszcze niezaprezentowana nowa przeglądarka, która ma zastąpić Internet Explorer. Ma oferować zmieniony interfejs, wzorowany na Google Chrome, oraz większą zgodność z nowoczesnymi technologiami sieciowymi.

Zmianom ulegną też animacje towarzyszące otwieraniu i zamykaniu okien. Chcąc krótko podsumować udostępnione publicznej opinii modyfikacje, poza czysto wizualnymi aspektami, nie ma ich zbyt wiele. Po prostu - "wraca nowe", czyli to, co sprawdziło się w poprzednich wersjach systemu.comments powered by Disqus