Gdzie szukać darmowych zdjęć na strony internetowe?

Gdzie szukać darmowych zdjęć na strony internetowe?

W sieci pojawia się coraz więcej serwisów, udostępniających darmowe zdjęcia do wykorzystania. Nie trzeba już korzystać z płatnych banków fotografii, lecz można wybrać spośród wielu bezpłatnych ofert.

Obecnie najpopularniejszym sposobem licencjonowania zdjęć są tzw. Creative Commons. Autor zdjęcia posiada do niego wszelkie prawa, a jednocześnie zgadza się na jego udostępnianie i wykorzystywanie. Pozostają jednak zastrzeżone pewne warunki.

Licencja CC BY - autor zgadza się na udostępnianie, kopiowanie, powielanie i przetwarzanie swojego dzieła (także w celach komercyjnych) z zastrzeżeniem, że każdorazowo podana zostanie informacja o twórcy. To jedyna reguła. Imię i nazwisko, pseudonim bądź odnośnik do strony internetowej czy bloga autora są jedyną koniecznością i póki pobierający zdjęcie ją respektuje, może korzystać z dorobku twórcy bez ograniczeń.

Licencja CC0 - tu z kolei autor zrzeka się całościowo praw do swoich zdjęć i przekazuje je do domeny publicznej mając przy tym świadomość, że jego dane nie będą wspomniane, a on sam traci wszelkie prawa do jakiejkolwiek finansowej czy innej gratyfikacji, niezależnie od sposobu wykorzystania jego pracy.

Licencja CC BY:
Wysoką jakość oferują np. serwisy Superfamous, Im free i Raumrot. Zdjęcia o nieco niższej, ale wciąż dającej się skutecznie wykorzystać rozdzielczości, znaleźć możemy na Foter, Photopin i Compfight.

Licencja CC0:
Serwisy ze zdjęciami wysokiej jakości to: Gratisography, Picjumbo, Little Visuals, Unsplash, Death to the Stock Photo (wymagana jest rejestracja), Split shire, Magdeleine, Jay Mantri, Kaboompics, Foodie’s Feed (zawiera zdjęcia jedzenia). Niższą rozdzielczość zaś możemy znaleźć na: New Old Stock, Pixabay, Pickup image, Getrefe (zdjęcia wykonane urządzeniami mobilnymi), freeimages.com, Snapographic, Life Of Pix i DesignersPics.

Także na Wikimedii, Google czy Flickr, przy zastosowaniu odpowiednich metod wyszukiwania, można trafić na fotografie udostępnione na jednej z powyższych licencji i bezproblemowo korzystać z nich bez obawy o łamanie praw autorskich.comments powered by Disqus