Czym kierować się przy wyborze karty graficznej?

Czym kierować się przy wyborze karty graficznej?

Obok procesora najważniejszy element każdego komputera, od jej możliwości zależy efektywność całego systemu. Składając nowy komputer lub modernizując stary, trzeba zwrócić uwagę na kilka przesłanek.

1. Do czego używamy komputera?

Jeśli podstawowym celem, do którego służy nam nasz sprzęt, jest surfowanie po Internecie, oglądanie filmów i proste czynności biurowe - wybór w zasadzie nie jest problemem. Możemy zdecydować się na którąś z najtańszych na rynku ofert bez obawy o wydajność komputera. Taka karta kosztuje ok. 150-300 złotych, umożliwia obsługę starszych gier, charakteryzuje się niskim poborem mocy oraz cichą pracą. Jeśli jednak jesteśmy zapalonym graczem lub pracujemy jako grafik komputerowy, konieczne będzie zapoznanie się z ofertą "z wyższej półki". Tutaj ceny zaczynają się od 700 złotych i sięgają nawet kilku tysięcy, jednak umożliwią nam przetwarzanie ogromnych plików graficznych, najwyższą rozdzielczość, wydajność i idealną płynność obrazu.


2. Dopasowanie do reszty sprzętu

Nawet najlepsza karta zestawiona ze średniej klasy procesorem czy zasilaczem nie osiągnie pełni swych możliwości. Niektóre karty mają pobór mocy nawet 600 wat i najzwyczajniej mogą spalić komputer. Istotny jest tez slot wejściowy. Starszy standard to AGP, nowsze komputery i laptopy posiadają wejście PCI Express - obecnie najszybsze.


3. Marka

Wybór jest stosunkowo prosty. Dwie firmy - NVIDIA i AMD produkują płyty PCB i procesory, dostarczając je jako półprodukty innym podmiotom, takim jak Asus, Galaxy, MSI czy Sapphire. Najlepszą wydajność, pamięć, ciche chłodzenie oferują BFG, Gigabyte, ZOTAC, Asus i Galaxy.


4. Wybór modelu i parametrów

To najbardziej skomplikowana sprawa, ze względu na mnogość oznaczeń oraz częstotliwość wypuszczania przez producentów coraz to nowszych produktów. Nowoczesna karta musi mieć co najmniej 512 Mb pamięci - im więcej, tym lepiej. Zwracajmy też uwagę na jak najwyższe taktowanie procesora (podawane w MHz), interfejs pamięci (128-bit, 256-bit, 384-bit - oczywiście im większy, tym lepszy) oraz prędkość pamięci, określanej w GB/s. Podczas intensywnej pracy karta może rozgrzać się nawet do kilkudziesięciu stopni, warto więc sprawdzić, jaki ma system chłodzenia, co wpłynie tak na bezpieczeństwo, jak i na obniżenie poziomu szumów.


Wybór odpowiedniej karty zależy więc przede wszystkim od zamierzonego sposobu jej używania, możliwości finansowych oraz kompatybilności z resztą sprzętu. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę, by przy zakupie osiągnąć optymalny balans między poniesionymi nakładami a uzyskanymi efektami.comments powered by Disqus